Banvit yarı final için sahada

Banvit yarı final için sahada

Çok yiyenler acil’lik oluyor

Çok yiyenler acil’lik oluyor

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

Ruhsatsız silah operasyonu

Ruhsatsız silah operasyonu

ORUÇ İBADETİ

ORUÇ İBADETİ

ARTAN YAŞLI NÜFUSLA BERABER YENİ SORUNLAR BİZLERİ BEKLİYOR
">
  ARTAN YAŞLI NÜFUSLA BERABER YENİ SORUNLAR BİZLERİ BEKLİYOR

  Ne kadar farkındayız çok da bilemem ama gerek yakın çevremize gerekse istatistiki rakamlara baktığımızda son yıllarda artan yaşlı bir nüfusumuz var artık. Maalesef hangi açıdan bakarsak bakalım bu konuya da hazırlıksız yakalandığımızı söyleyebilirim. Özellikle göçler ve yeni ihtiyaçlar nedeniyle oluşan kent içi yüksek binalar ve dar yaya kaldırımlar yaşlı vatandaşlarımız için çok olumsuz görüntüler sergilemekte. […]

  Ne kadar farkındayız çok da bilemem ama gerek yakın çevremize gerekse istatistiki rakamlara baktığımızda son yıllarda artan yaşlı bir nüfusumuz var artık. Maalesef hangi açıdan bakarsak bakalım bu konuya da hazırlıksız yakalandığımızı söyleyebilirim. Özellikle göçler ve yeni ihtiyaçlar nedeniyle oluşan kent içi yüksek binalar ve dar yaya kaldırımlar yaşlı vatandaşlarımız için çok olumsuz görüntüler sergilemekte.
  Bir başka açıdan baktığımızda yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlarımızın sayısı da artıyor artık. Evinden çıkamayan, rahatsızlığı olan veya asansörsüz binalarda oturan evinde hep birilerini bekleyenler için neler yapmalıyız acaba?
  Ne yazık ülke olarak futbol ve siyaset dışında çok fazla sosyal konulara takılmayan bir toplum olarak her şeyi oluruna bırakmaya devam mı edeceğiz yoksa nerelerden başlamalı diyerek çözüm arayışlarına mı gireceğiz?
  Özellikle yerel yönetimler ve belediyeler olarak bu önemli konuda mutlaka bir şeyler yapmayı düşünmeliler. Ticaret odaları gibi gelirleri olan STK’ların da desteği ile belli yaş grupları için küçük küçük bazı hizmetlerin hayata geçirilmesi pekala mümkün olabilir derim.
  Meseleye büyük pencereden baktığımızda da kentlerde oluşturulan büyük park alanlarından elde edilen gelirlerden bir bölümünün yaşlı insanlarımızın ihtiyaçları için ayrılmasını düşünebilirmiyiz acaba?
  Ne yazık ki bu gün yaşlı ve hasta olup evinden doktora kadar yalnız gidemeyecek o kadar çok sıkıntılı insanımız var ki, bunu söylemeden de geçmek istemiyorum.
  Sonuç da toplum olarak önümüzdeki yıllarda bizleri fazlasıyla meşgul edeceğini düşündüğüm önemli bir toplumsal sorun hakkında ciddi tartışmalar içine girerek çözümler aramamızın büyük faydalar getirebileceğini düşünüyorum. Konu önemlidir. Üzerinde derinliğine dönük çalışmalar yapılarak faydalı ve güzel şeylerin ortaya çıkarılması umuduyla esen kalınız.

  • Etiketler
  • Yorumla
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz