$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

AMERİKA NE YAPMAK İSTİYOR ?

AMERİKA  NE YAPMAK İSTİYOR ?
  • 12.05.2017

Her gün biraz daha ciddiyet kazanan ABD’nin PYD’ ye olan yardım konusuna baktığımızda Türkiye olarak artık eskiden çok daha farklı bir durumla karşı karşıya kalmış durumda olduğumuzu görüyoruz. Bir tarafta PKK ile işbirliği içersinde olan PYD diğer tarafta müttefiki olan Amerika. Ve tüm bunlara bağlantılı olarak hemen sınırımızda ağır silahları ile PYD’ yi koruma altına alan bir Amerika ordusu var artık.

Türkiye olarak bu konuda neler yapılabilecek çok da bilemem ama ben bu konuda çok daha farklı şeyler söylemek niyetindeyim.

Biliyoruz ki Suriye son on yıl içinde Orta Doğu’nun kanayan bir yarası. Tüm dünyanın katıldığı ve taraf olduğu bir iç savaş yaşanıyor Suriye’de. Türkiye olarak bizler zaman zaman yanlış tercihler yapsak da son yıllarda doğru adımlar atarak kendimizi Suriye masasında çözüm üreten ülkeler arasında bulduğumuzda doğru.

Lafı uzatmadan konuya gelirsek eğer sanıyorum şu son gelişmelerden sonra masada artık farklı konuların konuşulabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle ABD’nin gelecekte bölünmesi muhtemel olan Suriye toprakları üzerinde tam donanımlı bir üs edinmesi adına bugün PYD’ye tam destek vermekte olduğunu söyleyebiliriz. Bu yönüyle gelecekte bu topraklar üzerinde epey tartışmaların yaşanabileceği açıktır. Bunu başta Rusya olmak üzere İran ve Suriye rejim güçlerinin istemeyeceğini de söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu iç savaşın gelecekte çok daha farklı mecralara girmesi ihtimalinin de var olduğunu düşünebiliriz.

Bizi ilgilendirecek taraf ise ABD’nin PYD’nin desteklenmesi konusunda PKK’nın silahlarını bıraktırılması hususudur. Bir şekilde Kürtlerin Orta Doğu’da cumhuriyetlerini kurabilmeleri adına olası baskıların arttırılması ile PKK’nın silahlara veda edebileceğini düşünüyorum. Bu hassas konuda Türkiye’nin tavrı ne olur bilemeyiz ama ABD’nin ben bu yönde hazırlıklar içinde olduğunu, bunu da Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD’yi ziyareti esnasında gündeme getirilebileceğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.