SON DAKİKA

ilkhaber
egazete

ALLAH’IN KELÂMIYLA TANIŞMA

Bu haber 19 Haziran 2018 - 16:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ALLAH’IN KELÂMIYLA TANIŞMA

Kur’an-ı Kerim, Yüce Allah’ın vahiy meleği Cebrail(as)vasıtasıyla son peygamber Hz.Muhammed(sav)’e indirdiği son ilahi kitaptır. Kur’an’dan sonra başka bir kitap gelmeyecektir.
Kur’an, kelâmullahtır, yani Allah’ın sözüdür. Yüce Rabbimizin insanlığa doğru yolu göstermek, kendisini tanıtmak, ahiret hakkında bilgi vermek için gönderdiği ilahi mesajlarıdır.
Peygamberimiz Kur’an’ı yücelerden insana uzatılan bir ipe benzetir. Bu ipe tutunan yolunu şaşırmaz, dalalete düşmez ve her türlü yanlışlıktan uzak kalır.
Kur’an, indirildiği günkü gibi aslını muhafaza etmektedir. Vahiy geldiği zaman Peygamberimiz hemen gelen vahyi ezberliyor ve yanındakilere de yazdırıyordu. Böylece günümüze kadar Kur’an’da hiçbir değişiklik meydana gelmemiştir. Dünyanın her tarafındaki Kur’an aynıdır. Çünkü Yüce Allah gönderdiği hiçbir kitap için vermediği koruma garantisini Kur’an için vermiştir: “Şüphesiz o zikri (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.”(Hicr,9)
Kur’an-ı Kerim, kadir gecesinde inmeye başlamış, inişiyle peygamberimizin peygamberliği de başlamıştır. Peygamberimizin vefatıyla artık vahyin gelmesi kesilmiştir. Kur’an bir defada indirilmemiş; 23 yılda parça parça, sure sure, ayet ayet gelmiştir.
Kur’an’ın ilk inen ayetleri Alak suresinin ilk beş ayetidir ki meali şöyledir: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı. Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.” Son inen ayet-i kerime de Bakara suresinin 281. ayetidir.
Kur’an’da 114 tane sure vardır. Her bir surenin bir ismi vardır. İlk sıradaki sure Fatiha suresi, son sıradaki sure Nas suresidir. Kur’an’ın en uzun suresi Bakara suresidir ve yaklaşık elli sayfadır, 286 ayettir. Kur’an’ın en kısa suresi Kevser suresidir, 3 ayettir. Kur’an’ın ayet sayısı 6236’dır.
Kur’an-ı Kerim bir başka açıdan 30 cüzdür(bölümdür). Her cüz 20 sayfadır.
Kur’an’a karşı müminin vazifesi, Kur’an’ı okumak, onu anlamak ve gereği gibi yaşamaktır. İdeal olan sadece okumak değildir. En ideal olan Kur’an okuma elbette anlayarak okumadır. Bunun yanı sıra sırf okumakta da büyük bir ecir vardır. Kur’an okuyan her bir harfine karşılık 10 sevap kazanır. Ayıca Peygamberimiz buyurur ki, “Kur’an okurken zorlanana iki kat sevap vardır.”
Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) her fırsatta Kur’an okurdu. Her gece Kur’an’dan 4-5 sayfa mutlaka okurdu. Bazen de Kur’an’ı başkalarından dinlerdi. Kur’an dinlemenin de sevap olduğunu ondan öğreniyoruz.
Peygamberimizin enfes tarifiyle:
“Kur’an okuyan mümin portakal gibidir: Kokusu hoş, tadı güzeldir.
Kur’an okumayan mümin hurma gibidir: Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir.
Kur’an okuyan münâfık fesleğen gibidir: Kokusu hoş fakat tadı acıdır.
Kur’an okumayan münâfık Ebû Cehil karpuzu gibidir: Kokusu yoktur ve tadı da acıdır.”
Kur’an okumanın ve Kur’an’a göre yaşamanın ecrine dair Peygamberimiz: “Kur’an’ı okuyan ve gereği gibi amel edenin anne babasına kıyamet günü öyle bir taç giydirilir ki, o tacın güzelliği güneşten daha fazladır.” buyurmuştu.
Peygamberimiz, kalbinde ve hafızasında Kur’an’dan hiçbir şey bulunmayan kimseyi ‘harabe bir eve’ benzetmiştir.
Peygamberimiz takvalı Hafızlarla ve yakınlarıyla ilgili şu müjdeyi vermiştir: ”Her kim Kuran’ı okur ve onu ezberler, böylece helalini helal, haramını da haram kabul ederse, Allah-u Teâlâ onu bu sebeple cennete girdirir ve onu yakınlarından tamamına cehennemin vacip olduğu on kişiye şefaatçi kılar.”
Son Peygamber(sav) Kur’an okuyanlara büyük değer verir, güzel Kur’an okuyan kişileri imam ve ordu komutanı tayin ederdi.
Kur’an okumayan bir mümin ise büyük bir kayıp içindedir.
Kıymetli okurlar, 25 haziran günü bütün cami ve Kur’an Kurslarında Yaz Kur’an Kursları açılacak. Çocuklarınızı ve torunlarınızı buralara yönlendirerek Kur’an’la bağlarını zihinleri taze iken kurduralım.
Rabbimiz bizi Kur’an’sız bırakmasın. Kur’an’ın şifasına, rahmetine ve şefaatine nail eylesin.
Halim METİN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
osman aga 19 Haziran 2018 / 18:23 Cevapla

Yasar nuri hoc gibi neden kurani aciklamiyorsunuz? Hep arapca oku oku anlamadan ne ise yarayacak? Kuran anlasilmak icin mi inmis sadece okunmak icin mi? Yaziyi okudum hep derleme yorumsuz vasat bir yazi. Islam bu mu?

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA