UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

Allah’ın Adıyla…

Allah’ın Adıyla…
  • 22.01.2018

Varlık O’na muhtaç. Herşey Allah’ın dilemesiyle olur. Kullar her ne iş yaparlarsa ancak Allah’ın verdiği nimetlerle yaparlar bu kâinatta.
Biz de İLK HABER’de, ilk yazımıza, bizi yaratan, yaşatan, sayısız nimetleriyle donatan ve bu gazetede rızası için dinini anlatma fırsatını sunan Yüce Allah’ın adıyla başlıyoruz. ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’.
O’nun adını anarak gücünü, desteğini ve yardımını yanımızda hissediyoruz. Besmeleyle başlayarak işimize, yapacağımız işleri rızasına uygun yapmayı taahhüt ediyoruz.
Yeryüzünün halifesi olarak O’nun adına iş yaptığımızı bildiğimizi ve O’na layık işler yapmamız gerektiğini tekrar tekrar besmeleyle dilimize pelesenk ediyoruz.
Sevgili okurlar, bundan sonra inşallah İlk Haber Gazetesinde bir Müslüman penceresinden bakışla yazılar yazacağız. Öncelikle İlk Haber Gazetesinin yöneticilerine burada yazma imkânı sundukları için teşekkürlerimi ifade ediyorum.
Güzel dinimiz İslâm’ın berrak mesajlarını elimizden geldiğince, âlemlere Rahmet, son peygamber Hz.Muhammed (sav)’in örnek ahlâkını hep birlikte öğreneceğiz.
İnsan, nisyan ile unutmayla malûl. İnsan, hakikatlerin hatırlatılmasına muhtaçtır. Yüce Allah peygamberimize hitaben daha ilk vahiyden hemen sonra: ”Kalk ve insanları uyar.”(Müddessir,2) buyurmuştu. Her Müslüman bu hitaba muhatap. Dinini anlatmakla, insanları davetin gerektirdiği usül ve üslupla uyarmak durumunda.
İnsanların çoğu yaratılış gayesini unutmuş veya yaratılış gayesine uygun nasıl yaşayacağını bilmiyor.
Ülke insanımızda bir dine mensubiyet duygusu varsa da; o din nasıldır, kedisine inanandan ne bekler, yaşadığı hayatla inandığı din ne ölçüde benzerlik taşıyor farkında değil.
İslâm’ı kültürel boyutta yaşayanlar çok fazla. Gerçek bir iman, ibadetler, İslâm ahlâkı ve haram-helal, sorumluluklar vb. dendiğinde bocalıyoruz.
Post-modern, milenyum ve dijital çağdayız deniyor; ancak emin olun, dini anlama noktasında ortaçağ kafasında olanlar var. Bidat ve hurafeler hâlâ yaygın. İnsanlık ilahi bir buyruğa muhtaç olduğu için âlemlerin Rabbi olan Allah mesajlarını gönderir. Son vahyi, mesajı kitabımız Kur’ân-ı Kerim, Kıyamete kadar geçerli olan dini nasıl anlatıyor ve mümini nasıl tarif ediyor? Yazılarımızda bunu işleyeceğiz.

İnsanlar rehbere muhtaç. Önünde yaşanmış ve tecrübe edilmiş, el-Emîn unvanlı düşmanlarının bile hayran olduğu peygamberimiz var. Bu peygamber, Hz. Muhammed (sav)’i tanıyacağız inşallah.

Peygamberimizin hayatının her ânı kayıt altında. Hadis ve siyer kitapları peygamberimizi her yönüyle anlatıyor. Kul olarak, eş, baba, dede, aile reisi, komşu, yönetici ve komutan olarak onun ahlakı nasıldı? Öyle ya her Müslüman onun yolundan gitmeyi hedefler, şefaatine nail olabilmek için Peygamberimizin tavsiyelerine kulak verir. O tavsiyeleri burada dillendireceğiz inşallah.

İbadetler hususunda büyük noksanlarımız var. Olmazsa olmaz kulluk borcumuz olan namazdan başlayarak ilmihâl konularında da yazılarımız olacak Allah izin verirse. Şimdilik böyle giriş ve başlangıç yapmış olalım. Allah’a emanet olun. Bismillah…

HALİM METİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. osman vatandaş dedi ki:

    halim bey herkesin bildiği hikayeler mi anlatacaksınız? yoksa islamın özünü mü? mesela rüşvet yemenin hırsızlık yapmanın devletin malını yemenin küçük yaştaki çocukları taciz etmenin islamdaki yerini anlatacak mısınız?

YORUM YAZ