$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

ALLAH(cc) HİÇ BİR YAVRUYU ANNESİZ BIRAKMASIN!

ALLAH(cc) HİÇ BİR YAVRUYU ANNESİZ BIRAKMASIN!
  • 10.05.2017

“SOL YANIM ÇOK ACIYOR ANNE”
2017- Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanan bir ANNELER gününde Melekleri kıskandıracak kutsallıktaki ANNE’ler için nice methiyeler, Mersiyeler (Ağıtlar) düzmeye çalışsak da, ANNE gibi kutsal bir değer tam olarak anlatılamaz, ya da ben yeterince anlatamam, o nedenle hayatta olan tüm ANNE’lerin ANNE’ler gününü derin bir saygıyla kutluyor, Bilhassa Doğum esnasında ya da çeşitli sebeplerle ölen ve geride küçücük Bebe’lerini öksüz bırakan genç ANNE’ler için de Allah’tan Şehadet mertebesi ve Rahmet diliyorum.
Bu günün anısına, bir İlkokul birinci sınıf talebesinin, doğumunda ölen Annesine duyduğu özlemi, onun mezarı başında dile getirişini anlatan, BEDİRHAN GÖKÇE’nin bu ünlü ve muhteşem şiirini paylaşalım.

“MERHABA ANNE” Yine ben geldim, Merak etme okuldan çıktım da geldim, Anneler de Babalar gibi merak eder mi bilmiyorum ama,
Ali okula gitmezsem Annem çok kızar, merak eder demişti de onun için söylüyorum, Geçen hafta Öğretmen, sağ elimde sarımsak, sol elimde soğan dedirte dedirte öğretti sağımı solumu.
Ben biliyorum artık ANNE sağım neresi solum neresi,
Ağrıyan yanımın neresi olduğunu şimdi iyi biliyorum ANNE. Hani geçen geldiğimde, “şuram acıyor işte şuram” demiştim de bir türlü söyleyememiştim ya acıyan yanımı ANNE. Bak şimdi söylüyorum, şuram işte. Sol yanım çok acıyor ANNE. Hem de her gün acıyor ANNE.

Dün sabah annesi Ayşe’nin saçlarını örmüş. Elinden tutup okula getirdi, Yakası da danteldi, zil çalınca onu öptü “hadi yavrum sınıfa dedi” ben de ağladım, Ağladım işte utanmadım.

” Öğretmen ne oldu dedi” düştüm dizim acıyor ” dedim yalan söyledim ANNE.

Dizim acımıyordu ama sol yanım çok acıyordu ANNE.

Bugün ben de saçım örülsün istedim. Babam ördü ama onunki gibi olmadı. Dantel yaka istedim, Babam ben bilmem ki kızım dedi, Bari okula sen götür dedim,” kızım iş” dedi, Ben de bana ne dedim Ağladım, “kızım ekmek” dedi babam, Sustum ama okula giderken yine ağladım ANNE.
Ha bide sol yanım çok acıdı ANNE
Herkesin çorapları bem beyaz benimkiler gri gibi, Zeynep, annem beyazlara renkli çamaşır katmadan yıkıyormuş dedi, Babam hepsini birlikte yıkıyor.
Babam çamaşır yıkamasını bilmiyor mu ANNE?. Uff, Babam her gün domates peynir koyuyor beslenme çantama, Üzülmesin diye söylemiyorum ama, Arkadaşlarım her gün kurabiye, börek pasta getiriyor.
Biliyorum babam pasta yapmasını bilmez ANNE.
Hava kararıyor ben gideyim ANNE. Babam bilmiyor kaçıp kaçıp sana geldiğimi, duyarsa kızmaz ama çok üzülür biliyorum.
Kim bozuyor toprağını? Çiçek’lerini kim koparıyor? İzin verme ANNE ne olur toprağına el sürdürtme Eve gidince aklıma geliyor, bide bunun için ağlıyorum ANNE. Bak kavanoz yanımda toprağından bir avuç daha alayım.
Biliyor musun ANNE her gelişimde aldığım topraklarını şu kavanozda biriktirdim, üzerine de resmini yapıştırıp baş ucuma koydum. Her sabah onu öpüyor kokluyorum,

Kimseye söyleme ama ANNE bazen de konuşuyorum onunla. Ne yapayım seni çok özlüyorum ANNE. Ha unutmadan, öğretmen yarın ANNEYİ anlatan bir yazı yazacaksınız dedi,

Ben babama yazdıracağım. Öğretmen anlarsa çok kızar ama, bana ne kızarsa kızsın, ben seni hiç görmedim ki, neyi nasıl anlatacağım ANNE.
Senin adın geçince sol yanım acıyor ANNE.
Hiç bir şey yutamıyorum. Bazen de dayanamayıp ağlıyorum, kağıda da böyle yazamam ya ANNE.

Ben gidiyorum ANNE toprağını öpeyim, sen de rüyama gel beni öp, mutlaka gel ANNE, sen rüyama gelmeyince sol yanımın acısıyla uyanıyorum ANNE.
Sol yanım acıyor ANNE işte tam şurası sol yanım çok acıyor ANNE. Seni çok özledim ANNE Çoook….

ANNE böyle bir şey işte, en yüce duygularla bizleri büyüten bu mukaddes Meleklerin meziyetlerini ve Fedakarlıklarını yazmaya güç yeter mi?, özetle “ONLARIN KIYMETLERİNİ BİLELİM” ve yaşıyorken onlara her fırsatta sarılalım. Allah(cc) hiç bir yavruyu ANNESİZ bırakmasın. Esen kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.