ALBAY REŞAT PAŞA (Çiğiltepe) « ilkhaber

SON DAKİKA

ilkhaber
egazete

ALBAY REŞAT PAŞA (Çiğiltepe)

Bu haber 26 Ağustos 2017 - 13:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ALBAY REŞAT PAŞA   (Çiğiltepe)

Değerli okurlar, 30 Ağustos ZAFER Bayramımızı kutlayacağımız şu günlerde, TÜRKİYE CUMHURİYETİ gibi Özgür ve güzel bir Ülkede rahat nefes alıyor, Mutlu yaşıyorsak, bunu  önce Allah’ın  lütfu keremine ve sonra Büyük Taarruz’la başlayan 30 Ağustosta kazanılan  bu ZAFERE borçluyuz.

Kısıtlı savaş materyalleri ve fakat çok büyük kahramanlıklarla bu ZAFER  kazanılırken, cephede Ulusça yüreklerimizi burkan elim bir gelişmeyi Miralay Reşat Paşanın verdiği sözün canı pahasına da olsa arkasında durduğu acı olayı Orkun Kutlu’dan alıntılarla paylaşalım bugün.

Askerlik hayatı başarılarla dolu olan, cepheden cepheye koşan, bir ara İngilizlere esir düşen, oradan kurtulur kurtulmaz Ülkeye gelip İstiklal mücadelesine katılan

Sakarya muharebelerinde de olağanüstü başarı gösteren Albay (Miralay)Reşat Paşa, BÜYÜK TAARRUZ’un ve Türk Ulusu’nun verdiği kutlu kurtuluş mücadelesinin kaderini ciddi biçimde etkileyecek bir mevki olan ÇİĞİLTEPE’nin Yunanlılar’dan kurtarılması için bizzat Başkomutan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından görevlendirilmiştir.

Bu görevi kabul eden Miralay Reşat Paşa, tepenin önemini bilen Yunan Başkomutanı Trikopis’in üstün donanımlı bir tümen askeriyle başa çıkmak için o mevkiye yönelmiştir.

27 Ağustos 1922 sabahı Albay Reşat’ın komutasındaki 57. Tümen, Çiğiltepe’yi kuşatmış, düşmanı bu tepeden temizlemeye çalışmaktadır. Bu sırada Albay Reşat Paşa ile Başkomutan MUSTAFA KEMAL PAŞA arasında geçen telefon konuşmaları şöyledir:

Mustafa Kemal (10.30):
– Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız?
– Komutanım, yarım saat sonra alacağız.
– Başarılar diliyorum.

Mustafa Kemal (10.45):
– Düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.
– Komutanım tepeye düşman bir tümen yığmış direniyorlar. Ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.

Mustafa Kemal (11.00):
– Reşat Bey’i istiyorum.
– Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum, komutanım:
– Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yerine getirememiş  olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.

Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar boşanır:
– Allah rahmet eylesin, Reşat Bey büyük bir vatanseverdir.

11.45’te Başkomutanın telefonu çalar:
– Çiğiltepe alınmıştır komutanım. Yüzlerce ölüsünü bırakan düşman Sincanlı Ovası’na doğru kaçmaktadır, arz ederim.

İnsanın göz pınarlarındaki yaşın akmasına engel olamadığı, tüyler ürperten bu olayın kahramanı Albay (Miralay) Reşat paşa, tepenin ele geçirilmesindeki 45 dakikalık gecikme için canından vazgeçebilecek kadar sözüne bağlı ve şerefli bir vatanseverdir. Milletini bir aile, vatanını bir ocak bilen bu yürekli kahraman, vatanının geleceği için yaptığı onlarca hizmeti bile yeterli görmeyip, 45 dakika geciken zafer için kendini cezalandırmıştır. İşte Türk askeri böyledir. Kuşkusuz kahramanlık dolu yaşamı dolayısıyla, unutulmaması gereken bu nefer, Türk Ulusu’nun övünç kaynağı ve şeref timsalidir.

ÇİĞİLTEPE DESTANINDAN,  bu olayla ilgili bir bölümü paylaşalım.

Erkmen, belen, tınaz tepe baş eğdi        Ne çare doğrulan savruluyor,                                                                

Can alıcı dipçiğine süngüne                        Saldırdı inançla fakat her alay

ÇİĞİLTEPE direniyor  Mehmet’im              Sözüm yaşamaktan alıkoyuyor

Hücum eyle yine hücum üstüne*               DUR, vurma kendini Reşat Miralay*

*   *     *                                        *    *    *

Karargah hattında baş komutan var,           Akşam üstü mevziler ele geçti

Miralay Reşat bey öğlene kadar                  Çelik süngülerde ışıdı ZAFER

 Mutlaka hedefe ulaşılmalı                          Dumanlı dorukta dalgalanırken

Söz veriyorum Paşam ölene kadar*             BAYRAĞI öpüyor bir adsız nefer.

Üzerinde yaşadığımız “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” uğruna binlerce Türk evladının toprağa düştüğü, nice Albay Reşatlar’ın can verdiği kutlu bir emanettir bizlere.

Bu emanete gereken özeni gösterdiğimizi, Onların bıraktığı bayrağı şerefle omuzladığımızı düşünüyor musunuz? Her gün binlerce Türk’ün Marmaris, Kuşadası, Bodrum, Fethiye gibi tatil merkezlerine gittiği yol üzerinde (AFYON- SANDIKLI yolu arasında) bulunan ALBAY REŞAT BEY  Şehitilği’ni ziyaret edrek, bu şanlı askerimizin ve silah arkadaşlarının  ruhlarının şad olması için dua ediyor musunuz? Albay Reşat’ın vefatından sonra, ailesi “Çiğiltepe“yi soyadı olarak kabul ettiği hâlde bugün nerede oldukları bile bilinmiyor. Binlerce Anzak’ın her yıl 25 Nisan’da Avusturalya’dan kalkıp ÇANAKKALE’ye gelerek işgalci “atalarını” ziyaret ettiklerini gördüğünüz hâlde, öz yurdumuzdaki büyük kahramanlarımızın adını bile duymamış olmamız, yüreğinizi sızlatmıyor mu?    Esen kalın…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA