$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Al gülüm ver gülüm mü!?

Al gülüm ver gülüm mü!?
 • 13.09.2017

Bora Öziş’in başkanlığını yaptığı Bandırma Basketbol kulübü derneğine 20 yıllığına aktarılan Paşakent mahallesindeki 2600 m2 lik alan bu kez Öziş’e ait şirkete devredildi… Yapılan sözleşme ile Bandırma Halkına ait arazi hülle ile 3. Şahısların eline geçti… Siyaset ve kamuoyu açıklama bekliyor.
Bandırma’nın artan nüfusuna ve genç nüfusuna koşut olarak sportif alt yapısını güçlendirme ve sportif tesis ihtiyaçlarına yönelik talepleri her geçen gün büyüyor.

Bu ihtiyaç ve talepleri karşılamaya dönük son yıllarda kent içinde yeşil alan, çocuk parkı gibi kentin ortak kullanım alanı olarak belirlenmiş olan mülkiyeti belediyeye ait alanların kentte kurulmuş çeşitli branşlarda mücadele veren spor kulüplerine ya da derneklere tesis kurmak amaçlı Belediye Başkanlığına ve Meclisi’ne yaptığı yazılı başvurular, bu konuda taleplerin artması nedeniyle, zaman zaman bu talepler Meclis ’de siyasi parti grupları nezdinde de tartışma konusu oldu. Bu yöndeki ihtiyacın ve taleplerin karşılanmasına yönelik bir kent planlaması ve imar çalışması yapılması istenerek, bu ihtiyaç ve taleplerin planlı olarak karşılanması dile getirildi. Ancak, bu konuda belediye meclisinde ortak bir sonuca bugüne kadar ulaşılamadı.

ALGÜL: BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI VE UYGULAMA YANLIŞ…!
Kent plancısı, BAÇED yöneticisi ve MHP’li belediye meclis üyesi Harun Algül, gazetemize yaptığı açıklamada, “Konu birçok örneğinde olduğu ve yaşandığı gibi Bandırma Basketbol’ un talebi belediye meclisine getirilip, meclis üyelerinden Encümen’e yetki verilmesi konusunda bizlerden yetki istendi. Ben, partim adına meclis de söz alarak, talebe değil, belediyenin uygulama anlayış ve yöntemine karşı çıktım. Neden? Çünkü, sportif tesis sorunu belediye hizmet alanlarının gelişi güzel birilerine kiralanması ya da mülkiyetinin satılması yöntemiyle çözülemez.

Peşkeş çekmeye hakları Yoktur..!
Sosyal ve halkçı belediyecilik, bu tür yatırım ve hizmetleri belediyenin kendisinin yüklenmesi, gerçekleştirerek halkının, gençlerinin ya da kentteki sportif kulüplerin kullanımına ya ücretsiz ya da düşük bir ücretle sunmasıdır. Kimsenin halkın mülkiyetinde olan yeşil alanları, ortak kullanım alanlarını birilerine gerekçe ve mazeret üreterek peşkeş çekme, belediyeyi zarara uğratma hakkı yoktur. Bizim derdimiz ve davamız, Bandırma Basketbol Kulübü ya da bir başka kulüp değil, olamaz da. Siz, imarda belediye hizmet alanı olarak işlenmiş bulunan 2,677 m2’lik bir alanı ki bunun bugünkü fiyatlarla yaklaşık arazi bedeli 2 milyon TL’dir, Encümen’e aldığınız yetki ile 20 yıllığına çok düşük bir kira bedeli üzerinden, hafriyatı ve temeli size ait olmak üzere, ucu açık şekilde veremezsiniz.

Kapalı Kapılar Ardında..!
Meclis üyelerinden alınmış Encümen’e yetki ve Encümen’in bu kulüple nasıl ve hangi koşullarda kira sözleşmesi yaptığından MHP meclis grubu dahil, hiç kimsenin haberi bile olmadı, başkan meclise bilgi vermedi. Temel atma töreni ile ilgili ne partimize ne de bizlere bir davetiye gelmedi. Ben, CHP’li meclis üyelerinin çoğunun bile konudan haberdar olduğunu sanmıyorum. Şeffaf ve katılımcı, sosyal ve halkçı belediyecilik bu mu? Siz, belediye olarak kulübe kiraladığınız alan üzerinde hafriyat ve temel inşaatını üstleneceksiniz, havuz ve kapalı salon inşaatı 1080 günde tamamlandıktan ve açılışı resmi olarak gerçekleştikten sonra aylık 850 TL. Kira alacaksınız.
Yüklenici kulübün ve dolayısıyla kiracıların ortak alma ve devir hakları olacak. Böyle bir sözleşme ve kira akdi olamaz. Siz, kendi şahsi mülkiyetinizi kiraya vermiyorsunuz. Diyelim ki verdiniz, bu tesisten halkınız ücretsiz ya da düşük bir ücretle mi yararlanacak, yoksa kendisinden talep edilen parayı veremediği zaman kapı dışarı mı edilecek? Yani, ortada yanlış bir belediyecilik anlayışı ve uygulama yanlışı var. Bandırma da bu anlayışla mülkiyeti belediyeye ait ortak kullanım alanı ve yeşil alan kalmadı, bırakılmadı” dedi.

BOSTANCI: ÜÇ YIL SONRASI İÇİN 850 TL. KİRA MI OLUR!?
Bandırma AK Parti ilçe başkanı ve belediye meclis üyesi, Meclis AK Parti grup sözcüsü Alp Bostancı da konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, konuya ve yaşananlara yabancı olmadığı vurgulayarak,” Çeşitli sportif dernek ve kulüplerden Bandırma Basketbol Kulübü gibi benzer yer talepleri belediye Meclisine ve bizlerin önüne geldi, geliyor. Bu hassas bir konu. Bandırma, nüfusu gen bir kent ve çocuklarımızın, gençlerimizin bugüne kadar yerel düzeyde sportif alan ve tesis ihtiyaçlarının karşılanmamış olması, sürekli çeşitli mazeretlerle görmezden gelinmiş olması büyük bir eksiklik ve hata. Bu maçla kentte alan da bulmak zor, alan bulup yeşil alan, çocuk parkı, sportif alan yaptıktan sonra onun bakımı yapmak da ne yazık ki konu Bandırma olunca anlaşılamaz şekilde dert oluyor.
Bandırma’da çocuk parklarının, oyun alanlarının bakımsızlıktan hali ortada. Bandırma Basketbol’ un yer talebine bizlerde meclis de onay verdik ve bu konuda gereğinin yapılması için Encümen’e yetki verdik. Encümen ne yaptı, tam olarak AK Parti meclis grubu olarak bilmiyoruz. Sadece olup-bitenlerle ilgili duyumlarımız, şikâyetler var. Konuyu kira sözleşmesi aşamasında bizzat Başkan Mirza’ya ben ilettim ve kaygılarımızı bizzat kendisine ifade ettim. Bakarız, daha sözleşmesi imzalanmadı, bitmedi” falan dendi ve ilave bir ek sözleşme yapıldığını biliyor, duyuyoruz ama işin aslı nedir, biz de bilmiyoruz.

Kimin Malını Kime Veriyorsun..?
Belediye de yaşananlar ikili görüşmelerle olup-bitiriliyor. Bandırma, sessiz ve basınımız da ne yazık ki bu konularda garip bir sessizliğin içerisinde. Sen, bir kamunun mülkünü, halkın ortak kullanım alanını nasıl ifade edilen şartlarda verebilirsin? Mirza ve yönetimi, bu konularda cesaretini kentin içine gömüldüğü sessizlikten alıyor. 20 yıllığına kiraladığın yerin hafriyatını, temelini sen neden ve niçin yapıyorsun? İnşaatı bittikten üç yıl sonra aylık 850 TL. Kira bedeli ne demek? Bu bedelle kimin malını kime kiralıyorsun? Bu yerin sadece kirasının aylık 10 bin TL’nin üzerinde olması gerekmiyor mu? Senin ve yönetiminin belediyeyi ekonomik zarara uğratma hakkın var mı? Bandırma halkı ve belediyesi adına senin ve yönetiminin böylesi bir alışverişe girme gücün neden geliyor? Tüm bu soruların yanıt bulması gerekiyor.

İhaleler Aynı adreslere.!
Aynı şey, hobi bahçelerinde yaşanmadı mı? Hobi bahçelerinin maliyeti bize 9 milyon TL.ye mal oldu dedim ve yalanladı. Hobi bahçelerinin ihale bedeli ortada ve yaklaşık 4 milyon TL. Peki, bu alandaki kod farkından dolayı belediyenin araçlarıyla bu alana taşıdığın yüzlerce kamyon toprak için harcadığın mazot, iş gücü ve yaptığın masraf? Belediyenin tüm çalışanları, o yoldan gelip geçen yurttaşlar tüm olup-bitenleri görmüyor mu, bilmiyor mu? Belediyede Başkan Mirza’ya kim yaklaşırsa, onun işi bir şekilde oluyor. Belediyenin tüm inşaat işlerini, benzer işlerini yapan zaten üç-beş kişi ve bu isimler, firmalar hep biliniyor. Hep aynı… her şey ortada ve Mirza, bu koltuğa ceketimi assam, kazanırım diyebiliyor.
Bir eli bal da bir eli yağ da.

Bugüne kadar yüzlerce milyar para harcanarak festival, etkinlik adına şarkıcı türkücü, şantöz dansöz bu kente taşındı. Bir yandan paramız yok diyeceksin öte yandan üç-beş kişilik müteahhitti aidata bağlar gibi bağlayacaksın. Bandırma halkına soruyorum: Üç yıl sonrası için yaklaşık üç yıl sonra bitirilecek yaklaşık üç dönümlük arazinizde yapılacak tesisler için aylık 850 TL. kira bu kente ve insanlarına reva mı? Hak ve adalet bunun neresinde?” dedi.

MİRZA: ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ…!
Bandırma Belediye başkanı Dursun Mirza ise, Bandırma Basketbola kiralanan alanda gerçekleştirilen temel atma töreninde yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Bandırma Belediyesi’nin olan bu yeri 20 yıllığına yap işlet devret modeli ile Bandırma Basketbol Kulübüne verdik. Buraya bir yüzme havuzu birde kapalı spor salonu yapılacak. Yani Bandırmanın eksiği olan tesislerden 2 tanesi buraya yapılacak. Buranın hafriyatını biz yaptık Bandırma Belediyesi olarak. Bir an önce Bandırma yüzme havuzuna ve spor salonuna kavuşsun diye elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bunun dışında Bandırmagücü futbol kulübüne de yer verdik aynı desteği onlara da sağlayacağız. Ayrıca bizim sadece kendimizin yapacağı bir yüzme havuzu ve kapalı spor salonu projemiz var onlarında inşallah ileriki tarihlerde ihalesini yapmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ersan moralï dedi ki:

  belediye ler vatandasın arsalarını yesil alan çocuk parkı gibi ğöstrip elinden alıyor sonrada böyle birilerine veriyor. olan vatandaşın boğazın dan keserek aldığı arsaları el koyarak vatandaşı magdur ediyor.

 2. kemal dedi ki:

  bandırma yı belediye başkanı çiftliği gibi yönetiyor…yapması gereken spor yatırımlarnı yapmadığı/yapamadığı gibi hesapsız kitaosız bir şekilde birilerine peşkeş çekiyor….850 tl kira ne ya? madem kulube verdin ne diye harfiyatını yapıyorsun? temelini yapmakta nerden çıktı?
  belediye cumartesi pazarı alanında düğün salonu yapıp adama resmen hediye ediyor….yeter artık…gözgöre göre peşkeş çekiliyor kamu imkanları..

 3. Sakir dedi ki:

  Kapali pazar yeri yapıldı 30 40 metrekarelik dukkanlar 1000 1500tl den gariban vatandasa verildi ondan sonra kalk 3 donum araziyi 850 tl ye peskes cek ne guzel dunya baskan bu isin bi dahaki secimi var gorusuruz ayyildiz mah 6 7 dönümlük araziyi kalktinz vakif adi altinda birilerine peşkeş cektiniz ondan sonrada hizmet yapiyoruz diye hava atin bandirma halkina ne yaptinuz bu gune kadar cok merak ediyoruz her faturada bekediye payi aliyonuz bu para ile bari birşeyler yapin dsha cok ornekler var bazi mahellelerde basi bos kopekler den sokaga cikilmiyor aman daha yillardir copluge cozum bulamadiniz her ay yaniyo siz gidin festival yapin

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.