SON DAKİKA

ilkhaber
egazete

Ahlaki eğitim!

Bu haber 08 Aralık 2017 - 17:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ahlaki eğitim!

Değerli okurlar geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, 2020 de ÇİN Halk Cumhuriyetinde uygulamaya konulacak olan “SOSYAL SKOR” adlı bir sisteme, Ülkemizde bazı basın organları “Bir garip uygulama” diyerek, üzerinde pek durmadılar.

Bir Ülkenin, kendi halkını Ahlaklı ve dürüst bir toplum haline getirmek için bir sistem geliştirmesi, Gerçekten üzerinde durmaya değmez gereksiz bir iş miydi? Yoksa örnek alınması gereken bir yenilik mi? Ya da buna neden gerek duyuldu? Yoksa ÇİN dünyada yaşanan ahlaki erozyondan endişeleniyor muydu?.
2020 de zorunlu olarak uygulanacak olan puanlamalı bu sistem, Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulamayla çalışacak. Sistemde kullanıcılar, yani vatandaşlar hem sanal alemde hem de gerçek hayatlarında ALENEN mercek altına alınacak ve Not’landırılacak, ama bu eğitim amaçlı yapılacak. (Bizdeki gibi gizlice telefonların dinlenmesi benzeri değil)

Vatandaşlar aldıkları puanlara göre A.B.C.D. olarak dört farklı kademede değerlendirilecek, 1050 puan ve üzerinde notu olan vatandaşlar –A- sınıf sayılıp “DÜRÜST ve ÖRNEK” vatandaş olarak değerlendirilirken, sonuncu –D- kategorisinin notu 599 ve aşağısı ise “GÜVENİLMEZ” vatandaş olarak değerlendirilecek.
Sistemin en dikkat çekici yönü ise Puan arttırıcı ve düşürücü davranışlar bölümü.

*Puan düşüren davranışlar: Sanal dünyada yalan söylemek, Uygunsuz açıklama ve fotoğraf paylaşmak, karşıdan karşıya geçerken yaya geçidinden geçmemek, Faturalarını zamanında ödememek, Sınavda kopya çekerken yakalanmak, Toplum kurallarına uymamak, Çevreyi kirletmek, Silahlı magandalık yapmak, Kap kaç, Hırsızlık Uğursuzluk ve benzeri gibi bir çok kötücül davranışlarla düşük puan alanlar Kamuda işe alınmayacak, Bankalara kredi için baş vuramayacak, vs, vs en ahlaksız kişiler olarak tanımlanan bu insanlar evlenmek için eş de bulamayacak.

*Puan arttırıcı haller ise şöyle: Toplum yararına iyi şeyler yapmak, Toplum kurallarına uymak, Yaşlı Anne- Babalarına destek olmak ve diğer yaşlılara iyi davranmak, Hatalı davranışlarda bulunanları ihtar ve ilgili mercilere ihbar etmek, vs, yani bir nevi OTOKONTROL.
Bir milyarı aşkın nüfusuyla Etik kuralları geliştirip pekiştirmeyi amaçlayan Çin’in bu uygulaması tutar mı tutmaz mı bilemeyiz. Ancak İnsanı İnsan yapan, “Her konuda” Ahlaki kurallar silsilesi değil midir?.

Allah (cc) İnsanlara, Güzel ahlak üzerine Peygamberler göndermiş, onların örnek davranışları ve aracılığı ile, hep güzel Ahlakı, Vicdan’i Doğruluğu, Temizliği, iyi davranışları Cennetle ödüllendireceğini, Şirk’i, Kul hakkı yemeyi, Haramı, Yalanı, Hırsızlığı, vs her türlü kötülüğün de karşılığını Cehennem ateşiyle cezalandıracağını Vahiy etmiş.

Allah’a, Peygamberlere ve Kitap’a (Kuran’a) inanan biz Müslümanlar, ne durumdayız Bu tebliğleri dikkate alıyor ve Ahlaki kuralları uyguluyor muyuz? Yoksa giderek Ahlak çöküntüsüne doğru yol mu alıyoruz?.

Bakınız Çinliler “AHLAKLI TOPLUMLARIN BAŞARIYA ULAŞACAKLARI” bilinciyle bir takım garip kurallara başvuruyor, Gayrimüslim ülkeler de Çin’in bu SOSYAL SKOR modelini örnek alabilir, Ancak en güzel AHLAK İslam Dininde var, var da günümüzde ne kadar uyup uyguluyoruz takdir sizlerindir. İyi Ahlak üzerinde hoşça kalınız…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA