$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,52

ABD, 15 TEMMUZU YENİ ANLAMIŞ, MIŞ !..

ABD,  15 TEMMUZU YENİ ANLAMIŞ, MIŞ !..
  • 03.11.2016

Dünya üzerinde bir karıncanın bir delikten çıkarak hangi deliğe girip kaybolduğunu kolaylıkla bilebilen bir ABD’nin, dünyaya adeta naklen verilen 15 Temmuz darbe girişimini şimdi, daha yeni yeni anladık kabilinden yaptığı açıklamalarının çok da inandırıcı olamadığını sanırım benim gibi dış siyaseti az çok takip eden herkesin kolaylıkla görebileceğini düşünüyorum.

Baştan söyleyelim, bugün Orta Doğu’da gelinen noktayı iyi analiz ettiğimizde başta ABD olmak üzere Batı’nın Türkiye üzerindeki yanlış hesapları olduğunu söyleyebiliriz. Daha doğrusu Suriye gibi böylesi derin bir sorunda Türkiye’yi yok sayarak kendi kafalarına göre oyun oynadıklarını ama karşılarında Rusya gibi oyun bozucuyu bulunca epey bir şekilde bocaladıklarını görüyoruz.

Ve geçen gün de yazdığım gibi Türkiye yani bir atakla Rusya kartını açınca ABD ve Batı için işlerin tersine işlemeye başladığını, gerekli önlem ve öneriler getirilmediği taktirde de daha farklı siyasal açılımların da olabileceği ihtimalinin varlığını söyleyebiliriz .

Özellikle Türkiye’nin Daiş terörünü bahane ederek Suriye’ye girmesi ve bunu da başarılı bir şekilde sürdürmesinin yanı sıra daha farklı konularda yine yine farklı işlere girişebileceği sinyallerini de vermesi adeta burada benim düşüncelerime de bakın, beni de önemseyin anlamındaki tavırlarının bölgede Rusya başta olmak üzere ABD ve Batı’yı şaşırttığını söyleyebiliriz.

Tabi bu ray değişikliğine biraz daha yakından baktığımızda Türkiye üzerinde son aylarda ABD ve Batı hakkında gelişen aşırı bir güvensizliğin rol oynamış olabileceğini de görebiliyoruz.

Sonuç olarak Türkiye her zaman olduğu gibi coğrafyasında güçlü bir ülke olarak gerek Nato gerekse Batı ve ABD için kilit bir ülke konumunda olduğunun şimdi,
yavaş yavaş da olsa, bir kere daha fark edildiğini söylemek isterim. Özellikle ülkemizin son yıllarda içine düşürüldüğü terör sarmalı içinde zayıfladığını düşünerek yanlış plan peşinde koşanların şimdi daha akıllı işler peşinde olacaklarını düşünüyorum. Kimse yanılmasın, yüce Türk Milleti hakkında yapılacak her türlü kötü planı bozabilecek güç ve inanç yapısındadır. 15 Temmuz gecesi bu örneği gösterdiği gibi Allah korusun yarın çıkabilecek her türlü sorun karşısında yine aynı tepkiyi vereceğinden hiç kimsenin kuşkusu da olmasın..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.