UA-62723351-1
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

8 Mart dünya kadınlar günü!

8 Mart dünya kadınlar günü!
  • 06.03.2018

Değerli okurlar Malumunuz her yıl “8 MART” tüm dünyada kadınlar günü olarak kutlanmaktadır, buna bazı kesimler, Amerika’da bir fabrikada çalışan kadınların başlarına gelen dramatik ve feci bir olay nedeniyle “EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ de diyor.
Öyle veya böyle, tüm kadınların, Değerlerinin bilinmediği, Çilekeş, Emekçi, hatta ağır işçi olduğu günümüzde, 8 Mart’ın Ülkemizin ve tüm Dünya kadınlarının Eşitlik, Ekonomik Özgürlük ve daha huzurlu yaşam, (yani İnsanca yaşam) isteklerini dile getirmeye çalıştıkları çok özel ve çok önemli bir gün olduğu inancındayım.
Şu koca Dünyada son yıllarda belki Kadınlara Ekonomik Özgürlüğü ve huzurlu bir yaşamı sağlayabilmiş bazı gelişmiş Avrupa Ülkeleri vardır.
Ancak, Türkiye’de kadına tanınan Ekonomik Özgürlük, Eşitlik, Seçme ve Seçilme gibi haklar yaklaşık bir asır önce, ” DÜNYADA HER ŞEY KADININ ESRİDİR” “EY KAHRAMAN TÜRK KADINI, SEN YERLERDE SÜRÜKLENMEYE DEĞİL, OMUZLARDA GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN” diyen GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından tanınmıştı.
Dahası, 1470 yıl önce Sevgili peygamberimiz Muhammet Mustafa (sav) “CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR” diye bir söz söylemiş ne kadar doğru ve güzel bir sözdür ve kadına verilen bir değerdir bu.
Ve fakat Günümüzde “özellikle son yıllarda” kadına uygulanan şiddet, taciz, tecavüz ve öldürme gibi insanlık dışı davranışlar adeta zirve yaptı, gün geçmiyor ki bir KADIN öldürülmesin bir diğeri Şiddete, öbürü tacize, tecavüze uğramasın, bu nedir Allah aşkına.
KADINLAR, haklarını, Eşitliklerini ve korunmalarını Sadece her yıl Mart ayının sekizinci gününde değil, yılın her gününde haber bültenlerinde avaz avaz bağırarak dile getirmelerine rağmen, Nedense(!) seslerini ilgililere yeterince duyurabilmiş değiller.
Uzaklaştırma ve Koruma kararları verilmesine karşın yeterince kontrol edilemeyen bu tür gözü dönmüş sapıklar, kendilerinden ayrılmak isteyen eşlerini kolayca bulup öldürebiliyorlar, İDAM’I hak etmiş bu beyinsizlere öngörülen cezalar da adeta “ÖDÜL” hükmünde. Mahkemeye takım elbiseyle, kravatlı geldi, “iyi halden(!) Ceza indirimi”, yapmayın, etmeyin yazıktır.
Taciz, Tecavüz ve İnsan öldürmek gibi fiilleri işleyenlerin Kravatlı iyi halleri böyleyse, Kötü halleri nasıldır acaba, mahkemeye iç çamaşırlarıyla mı gelirler? Ve İnsanları beşer onar topluca mı öldürürler?.
Üç Mahalli şairin şiirlerinden birer dörtlükle bir şeyler anlatmaya çalışalım.
*CAN YERİNE “BERDEL” OLAN DİYETSİN,
*KATİLLERE GELİN DEĞİL, SEN EZİYETSİN,
*GÖZÜ DÖNMÜŞ YOBAZA KÖTÜ NİYETSİN
*KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN KADINIM. M. Ali DEMİRCAN.
Bu da Aşık “HATUNİ’DEN” Siyasilere.
*KİRMANINI EĞİRMEZ Mİ?
*HAMURUNU YOĞURMAZ MI?
*SENİ, BENİ DOĞURMAZ MI?
*HANİ NERDE KADIN HAKLARI?. Semiha Oğuz KARAHAN.
KADIN, bizi tamamlayan “Yarımız”. Olmazsa olmazımız “Yar’imiz”. KADIN, erkeklerle aynı eşit haklara sahip olması gereken bir değerdir. KADIN, Erkeğe Allah’ın bir lütfu ve emanetidir.
ERDEK’li Şair Ersin ÇORBACI da “İLAHİ LÜTUFSUN” başlıklı şiirinin bir dörtlüğünde kadın için şöyle diyor.
*İLAHİ ARMAĞAN, TANRI LÜTFUSUN
*KİMSEYİ YERİNE KOYAMIYORUM
*SENİ UNUTMAK MI? ALLAH KORUSUN
*HER ŞEYİ DENEDİM YAPAMIYORUM. İşte “Budur ve böyle olmalı Kadına bakış”.
Kadın Erkek Tüm insanlara İnsanca yaşam dileklerimle.
Esen kalınız…
Fikret ÇAĞIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ