Banvit yarı final için sahada

Banvit yarı final için sahada

Çok yiyenler acil’lik oluyor

Çok yiyenler acil’lik oluyor

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

CHP milletvekili adaylarını tanıttı

Ruhsatsız silah operasyonu

Ruhsatsız silah operasyonu

ORUÇ İBADETİ

ORUÇ İBADETİ

23 NİSAN! DÜNYA ÇOCUKLARINA ARMAĞAN!
">
  23 NİSAN! DÜNYA ÇOCUKLARINA ARMAĞAN!

  “YURTTA SULH CİHANDA SULH” Değerli okurlar, hepimizin İlk okul çocukluk çağlarımızda başlayan, her yıl giderek coşkusunu arttıran 23 NİSAN ulusal egemenlik ve Çocuk bayramlarına ilişkin unutamadığımız güzel anılarımız vardır mutlaka. Biz, 23 Nisan Bayramı yaklaşırken Öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle Sınıflarımızı süslemeye başlardık, “1940 lı yıllardı, günümüzdeki gibi hazır süs ve dekor malzemeleri yoktu, Küçük kağıt bayraklar ve […]

  “YURTTA SULH CİHANDA SULH”
  Değerli okurlar, hepimizin İlk okul çocukluk çağlarımızda başlayan, her yıl giderek coşkusunu arttıran 23 NİSAN ulusal egemenlik ve Çocuk bayramlarına ilişkin unutamadığımız güzel anılarımız vardır mutlaka.

  Biz, 23 Nisan Bayramı yaklaşırken Öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle Sınıflarımızı süslemeye başlardık, “1940 lı yıllardı, günümüzdeki gibi hazır süs ve dekor malzemeleri yoktu, Küçük kağıt bayraklar ve bakkaldan aldığımız kırmızı beyaz kocaman yağlı kağıtlardan keserek yaptığımız zincirler, üçgenler vs, gibi el işi süslemelerdi yaptıklarımız.

  3. 4. Ve 5. Sınıflardan güzel şiir okuyan birer ikişer kişiye 23 Nisan şiirlerini ezberleme ödevi verilirdi, Bayram günü geldiğinde, Köyün merkezinde bulunan, bir nevi Hükümet konağı hükmünde olan, içinde Tarım kredi kooperatifi, Muhtarlık, Köy saymanlığı, bazı köy ve İlçeler arası iletişimi sağlayan manyetolu, yandan çevirmeli telefonu bulunan iki katlı büyükçe bir binanın önündeki alanda köy halkı toplanır, Önce saygı duruşu ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan söylenir, daha sonra orta yerdeki Bayrak direği ve nutuk için yapılmış birkaç basamak merdivenli bir platforma çıkılıp Bayrak çekilir ardından günün önemini belirten konuşma yapılır, 23 Nisan şiirleri okunur, halk coşkuyla alkışlardı.

  Bazı yıllar 23 Nisan akşamı okulumuzun müsamere salonunda piyesler sahnelenirdi, Okul giysilerimiz, o yıllarda yeni olmasa da mutlaka temiz olurdu, Kızlarda elbise boyunda Erkeklerde gömlek boyunda siyah önlük, beyaz yakadan ibaretti, Kızların yakaları dantelliydi ama o yıllarda kimse kimseye üstünlük taslamaz, gösteriş yarışına girmezdi, Zengini fakiri aynı idi.

  Ağır bedeller ödeyerek Kurtuluş savaşından yeni çıkmış Özgürlüğüne yeni kavuşmuş o günlerin İnsanları, acıyı da sevinci de eşit paylaşıyor ve böyle Milli günleri de daha büyük bir coşkuyla ve mutluluk gözyaşlarıyla kutluyorlardı, çünkü bazıları savaşlarda yakınlarını yitirmiş yürekleri yangın yeri gibiydi.

  Benim gibi her yetişkin İnsan çocukluğunda yaşadığı 23 Nisanın ve sair bayramların coşkusunun yanında mutlu olduğu güzel günleri de hiçbir zaman unutamaz ve hep hayalinde yaşatır.

  İşte Dünyada ilk defa Türk ve Dünya çocuklarına ULUSAL EGEMENLİK gibi bir büyük bayramı armağan eden GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK , bu uygulamasıyla “YURTTA SULH, CİHANDA SULH” olgusunun uluslararası temellerini atmıştır.

  Nasıl ki bizler çocukluğumuzda yaşadığımız güzellikleri ve Bayramları unutmuyorsak, Her yıl 23 Nisan Dünya çocuk Bayramı için Dünyanın çeşitli ülkelerinden yurdumuza gelen ve buradaki Bayram coşkusunun yanında TÜRK Misafirperverliğine de yakından tanık olan bu çocukların mutlaka bir kısmı kendi ülkelerinde devletlerinin önemli noktalarına gelecek ve burada Türk akranlarıyla başlattıkları dostluklarını unutamayacak ve ilişkilerini kesintisiz sürdüreceklerdir.
  İşte o zaman “CİHANDA SULH” ışığı parlayacaktır,

  Bizim çocuklarımız da 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının şuuruyla dış ilişkilerine aynı şekilde devam ederek dostluklarını pekiştirecek ve mutlu olacaklardır.

  Bilindiği gibi Sağlıklı nesiller, Çocukluğunu doyasıya yaşayan mutlu çocuklarla mümkündür.
  Lakin, Çocuk işçiler, Eğitimsiz sokak çocukları, Çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları, Uyuşturucu ve fuhuş batağına düşen çocuklar, Açlıktan ölen, Savaşlarda ölen çocuklar, Şehit çocukları, Yurtlarda Okullarda tacize uğrayan, yanan çocuklar.
  Ne yazık ki 21. Yüz yılda Ülkemizin ve Dünyanın bir acı gerçeği de böyle.

  Eğer varsa bu yavrulara sahip çıkan, onları mutlu eden, Çağdaş bir eğitimle iyi bir gelecek vaat eden Ülke yöneticileri, onları kutlamak gerekir.

  Bizlere 23 Nisan coşkusunu yaşatan gerçek Öğretmenlerimizi ve “YURTTA SULH, CİHANDA SULH” diyen Baş Öğretmen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü Rahmet ve Minnetle anıyoruz, ruhları şad olsun, Türk ve Dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal ve Uluslararası Egemenlik Bayramları kutlu olsun. Esen kalınız… FİKRET ÇAĞIN.

  • Etiketler
  • Yorumla
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz