$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Bandırma’nın kaçak öğrenci yurtları

Bandırma’nın kaçak öğrenci yurtları
  • 12.09.2017

MEB, yönetmeliğin yayımlanmasının ardından özel öğrenci yurtlarının standartları ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönerge hazırladı. Yönergede, özel öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı ve öğrenci stüdyo dairesi açmak isteyenlerden açılış, devir, nakil, tür ve seviye değişikliklerinde hangi evrakın istenileceği ayrı ayrı düzenlendi. Kurumların tavan yüksekliği, kapı, merdiven ve koridor genişlikleri, pencere alanları ile her bir kurum türü için istenen zorunlu ve isteğe bağlı bölümler de yönergede ilk kez yer aldı.

-Kriterler ağırlaştırıldı
Yönergeye göre, özel öğrenci yurdu ve pansiyonlarının yatakhaneleri bir öğrenci için en az 12 metreküp hacim düşecek şekilde düzenlenecek, tek kişilik yatakhanelerin alanı ise en az 8 metrekare olacak. Özel öğrenci stüdyo dairelerinde bir öğrenci için istenen alan en az 20 metrekare iken öğrenci apart dairelerinde bu alan en az 8 metrekare olarak düzenlendi.

-19 yurttan 17’si kriterleri sağlamıyor
Bu kapsamda ilçede 19 öğrenci yurdunu denetleyen Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ekipler, yapılan denetimlerde 19 yurttan sadece 2’sinin kriterlere uygun olduğuna karar verdi. Diğer 17 yurda da kriterleri sağlamaları için 30 Eylül 2017 tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde kritere uymayan öğrenci yurtları kapatılacak. Kapatmayanlar hakkında ise bürüt asgari ücretin 20 katı para ve kapatma cezasıyla cezalandırılacaklar.

-Değişiklik 6 Mayıs’ta yapılmıştı
Hatırlanacağı üzere geçen yıl aralık ayında yapılan yasal değişiklikle özel öğrenci yurtlarına ruhsat verme yetkisinin belediyelerden alınarak Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) devredilmesinin ardından ‘Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ 6 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.